Ból po leczeniu kanałowym

Jak uśmierzyć ból zęba po leczeniu kanałowym? Przyczyny, metody walki z bólem

Ból zęba po leczeniu kanałowym pod mikroskopem może dokuczać nawet przez 2–3 tygodnie po leczeniu kanałowym. Ten nieprzyjemny stan to fizjologiczna reakcja organizmu na gojenie się tkanek, która trwa w zależności od szybkości regeneracji naszego organizmu. Zdarza się, że ból zęba po leczeniu kanałowym nie występuje w ogóle lub mija do 3 dni.

W walce z bólem pomagają głównie leki przeciwbólowe z apteki i metody naturalne.

Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż kilkanaście dni po leczeniu kanałowym i jest mocno odczuwalny  przy nacisku lub nagryzaniu, prosimy o kontakt z recepcją naszej kliniki. Dyskomfort tego typu może wiązać się z powikłaniami pozabiegowymi, które często wymagają zabiegu tzw. reendo (powtórne leczenie kanałowe).

W NOVA ESTETICA leczeniem kanałowym pod mikroskopem zajmuje się specjalista z ponad 12-letnim doświadczeniem, lek. stom. Paweł Żurawski

 

Silny ból zęba po leczeniu kanałowym – dlaczego powstaje?

Leczenie kanałowe to często ostateczny sposób na uratowanie zęba, stosowany w przypadku powstania nieodwracalnych zmian zapalnych miazgi zęba, czyli galaretowatej tkanki wypełniającej jego wnętrze. Endodoncja mikroskopowa odbywa się w miejscowym znieczuleniu okolicy leczonego zęba, dlatego w trakcie zabiegu nie powinien pojawiać się żaden dyskomfort, a prawidłowe opracowanie zęba nie wywołuje efektów ubocznych. Może wystąpić jednak ból po leczeniu kanałowym, szczególnie przy dotyku, nacisku czy nagryzaniu. To zjawisko dość powszechne, najczęściej spowodowane gojeniem się tkanki okołozębowej po interwencji stomatologicznej.

Po zabiegu ząb może być nadwrażliwy podczas jedzenia i doskwierać w trakcie rozmowy nawet przez 2–3 tygodnie, ponieważ jego tkanki wewnętrzne oraz korzenie zostały podrażnione narzędziami dentystycznymi, ciśnieniem towarzyszącym wtłaczaniu wypełnienia oraz materiałem uzupełniającym wnętrze zęba po miazdze. To nierzadko również konsekwencja nadwyrężenia stawu skroniowo-żuchwowego.

Ból zęba przy nacisku najczęściej stanowi o zbyt wysokim wypełnieniu komory zęba bądź nieodpowiednio dobranym kompozycie wypełniającym. Dolegliwości, odczuwane ze strony miejsca zabiegowego, mogą sugerować, że endodoncja przebiegła w niewłaściwy sposób, a lekarz przeoczył jeden z kanałów lub nie usunął z niego dokładnie chorej miazgi. W efekcie może pojawić się stan zapalny, wywołujący dyskomfort. Ból zęba po kilku miesiącach od leczenia kanałowego świadczy m.in. o zapaleniu okołowierzchołkowym, które stanowi wskazanie do zabiegu reendo.

Leczenie kanałowe 15% taniej >>>

 

Postępuj zgodnie z zaleceniami!

Charakter, natężenie i czas trwania bólu po leczeniu kanałowym pod mikroskopem warunkują różne czynniki:

  • rozległość zapalenia miazgi zębowej
  • odporność pacjenta na ból
  • przebieg zabiegu endodoncji mikroskopowej

Nieprzyjemny stan bólowy przeszkadza w codziennej, normalnej aktywności i wymaga podjęcia zdecydowanych metod uśmierzających. W walce z dyskomfortem stosuje się zarówno środki farmakologiczne, jak i domowe, nieinwazyjne sposoby. Aby ból zęba przy nagryzaniu po leczeniu kanałowym szybko ustąpił, należy przede wszystkim stosować się do zaleceń stomatologa (SPRAWDŹ NASZE ZALECENIA PO ENDODONCJI), który na koniec wizyty udzieli wskazówek dotyczących postępowania pozabiegowego w domu, uwzględniającego przede wszystkim higienę jamy ustnej, zimne okłady w okolicy pooperacyjnej oraz rodzaj posiłków na najbliższe godziny po wyjściu z gabinetu.

W zależności od stanu zdrowia i rozległości zabiegu lekarz może przepisać leki o działaniu przeciwbólowym, a w razie konieczności także antybiotyk. Szczególnego postępowania wymaga ból zęba po kilku latach od leczenia kanałowego. Niekiedy, aby złagodzić dolegliwości, konieczne okazują się ponowny zabieg endodontyczny lub nawet ekstrakcja zęba.

Domowe sposoby na ból po leczeniu kanałowym

Domowe sposoby na ból zęba po leczeniu kanałowym mogą okazać się szczególnie pomocne, jeśli dolegliwości wynikają z prawidłowo przeprowadzonego zabiegu. Z każdym kolejnym dniem od wyjścia z gabinetu dyskomfort powinien ustępować.

Stosowanie kompresów z mrożonki czy chłodnego ręcznika na skórę twarzy w okolicy zęba dodatkowo przyspieszy regenerację tkanek i zmniejszy opuchliznę. Bezwzględnie należy unikać gryzienia pokarmów po stronie leczonego zęba oraz dotykania palcami czy jakimikolwiek przedmiotami miejsca pozabiegowego. Takie postępowanie dodatkowo podrażni chore miejsce oraz stworzy ryzyko infekcji bakteryjnej i zaostrzenia stanu zapalnego.
Dobrze jest na okres rekonwalescencji zrezygnować z posiłków zawierających twarde składniki (panierkę, chrupiące pieczywo czy owoce) na rzecz lekkostrawnych zup, sałatek lub sosów. W walce z dolegliwościami cennym narzędziem mogą okazać się płukanki ziołowe z szałwii i rumianku oraz ssanie kostek lodu. Wyciągi z roślin działają kojąco i odświeżająco, a dodatkowo przyspieszają regenerację. Płukanki w zależności od potrzeb można wykonywać kilka razy w ciągu doby. W międzyczasie warto wykorzystać właściwości antybakteryjne czosnku i olejku goździkowego. Wystarczy zmieszać składniki na konsystencję pasty i cienką warstwą nakładać w okolicę chorego zęba

d

Per conubia nostra, per inceptos hime
Mauris in erat justom etone. Per conub
per inceptos hime naeos.

Where to find us

Social Share