
Biała dieta – jadłospis oraz produkty dozwolone i zabronione po zabiegu wybielania zębów
Biała dieta po wybielaniu zębów
W kilka dni po zabiegu wybielania zębów można łatwo zniweczyć jego efekty. Aby temu zapobiec i utrzymać nowy kolor szkliwa, przez kilka dni zalecane jest szczególne postępowanie pozabiegowe w domu, uwzględniające przede wszystkim tzw. białą dietę.
Biała dieta po piaskowaniu czy wybielaniu zębów lampą wyklucza z jadłospisu produkty o intensywnym zabarwieniu, które potencjalnie mogą zmienić kolor szkliwa. Najbardziej pożądane są jasne artykuły spożywcze, w tym warzywa i owoce, mięsa, ryby, przetwory zbożowe oraz woda.
Jaki jest sekret skutecznego wybielania zębów w Nova Estetica? Sprawdź tutaj >>>
Na czym polega biała dieta?
Biała dieta to sposób odżywiania, eliminujący produkty o intensywnym zabarwieniu – bez względu na to, czy zawierają one barwniki pochodzenia naturalnego czy syntetycznego. Celem jest ochrona poddanych rozjaśnianiu zębów przed absorpcją permanentnych pigmentów obecnych w jedzeniu oraz utrzymanie efektów wybielania przez możliwie długi czas. Biała dieta zalecana jest nie tylko po piaskowaniu i wybielaniu lampą. Lekarze stomatolodzy proponują ją osobom korzystającym z tzw. domowych zestawów rozjaśniających, np. wybielania nakładkowego. Istotą żywienia nie jest ograniczenie jadłospisu do kilku białych, chudych produktów, ubogich w tłuszcze, minerały czy węglowodany. Ważne, aby zarówno dostosować menu do potrzeb wrażliwej i naruszonej struktury szkliwa, jak i zapewnić organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Biała dieta może trwać do 5 dni po zabiegu wybielania zębów, jednak w zależności od zastosowanej metody rozjaśniania czas ten może się wydłużyć nawet do 2 tygodni. Po okresie zwiększonego ryzyka na przebarwienia można stopniowo wracać do zwykłej gamy produktów.
Biała dieta – co jeść, a czego unikać?
Biała dieta przy wybielaniu powinna opierać się o produkty niebarwiące, ale także możliwie zróżnicowane. Kompozycje posiłków są wbrew pozorom nieograniczone. Dozwolone artykuły podczas diety tego typu to głównie nabiał, np. mleko, kefir, maślanka, masło, ser twarogowy, kozi i mozzarella.
Przygotowane na parze produkty takie jak: mięso drobiowe, ryby (tuńczyk, pstrąg, dorsz, śledź, morszczuk, mintaj itp.). Jasne warzywa – ziemniaki, biała kapusta, szparagi, fasola, kukurydza, kalafior, kalarepa, japońska rzodkiew, seler, ogórek świeży, cukinia bez skórki, a także produkty zbożowe, m.in. makarony, kasza jaglana, płatki owsiane, ryż i pszenne pieczywo.
Niemniej ważne są napoje. Najlepiej zdecydować się na wodę mineralną lub kokosową. Z przypraw wskazane są tylko biały pieprz i sól. Z dozwolonych produktów można stworzyć rozbudowane menu, jednak przygotowując posiłki, warto mieć na uwadze, że z rodzajów obróbki termicznej biała dieta uwzględnia z reguły tylko gotowanie, duszenie i pieczenie.
Lista produktów zabronionych obejmuje zwłaszcza owoce leśne, wiśnie, bez i winogrona oraz przygotowane z nich przetwory (dżemy, kompoty czy desery). Ponadto należy unikać zup, soków i sałatek z warzyw, takich jak buraki, dynia, marchew, szpinak i pomidory, a także mięsa wołowego, cielęcego, wieprzowego i dziczyzny. Biała dieta po wybielaniu zębów nie uwzględnia kawy, herbaty oraz wszelkich napojów gazowanych i alkoholowych. Odradza się także palenie papierosów i spożywanie ciemnych produktów zbożowych, słodyczy, kakao, świeżych i suszonych przypraw, sosu sojowego, octu winnego czy musztardy.
W przypadku choroby zalecamy skontaktowanie się z higienistką, która doradzi jaki syrop będzie najbardziej odpowiedni do stosowania ustnego. W trakcie i po wybielaniu odradza się przyjmowanie suplementu żelaza.
Biała dieta – menu i dodatkowe zalecenia
Przepisy wbrew pozorom są proste, szybkie i niewymagające. Śniadanie nie musi znacznie różnić się od posiłku jedzonego przez innych domowników. W menu mogą znajdować się np. jajecznica na maśle z pieczywem pszennym, owsianka na mleku, twarożek ze śmietaną i świeżym ogórkiem czy bananowy koktajl. Na lunch bezpiecznym wyborem będzie kanapka z kurczakiem, indykiem lub tuńczykiem i majonezem lub jogurt naturalny z waflem ryżowym. Smaczną propozycją na obiad jest purée z kalafiora z pieczonym filetem z dorsza, surówką z białej kapusty i korzenia pietruszki połączonych z oliwą i solą. Na podwieczorek świetnie sprawdzi się budyń waniliowy.
Aby utrzymać piękny, jasny kolor zębów po wybielaniu, poza białą dietą warto wprowadzić kilka zabiegów pielęgnacyjnych. Przede wszystkim dobrze jest regularnie szczotkować zęby, język i policzki, nitkować i odświeżać jamę ustną płukankami, które nie są na bazie alkoholu. Skutecznie o biały uśmiech dbają nie tylko szczoteczki manualne, ale i te soniczne czy szczoteczki magnetyczne. Przybory higieniczne, wykorzystujące innowacyjne technologie oscylacji, pulsacji i fal dźwiękowych, docierają w trudnodostępne miejsca uzębienia, usuwają do 100% płytki bakteryjnej, a także polerują szkliwo, masują dziąsła i zapobiegają osadzaniu się kamienia nazębnego