Zalecenia po zabiegach – Aparaty ortodontyczne stałe

Higiena

Zęby należy czyścić po każdym posiłku odpowiednią szczoteczką (najlepiej elektryczną ze specjalną końcówką ortodontyczną) i pastą z fluorem. Trzeba dokładnie sprawdzać, czy zostały prawidłowo oczyszczone. Szczególnie dotyczy to okolic przydziąsłowych i elementów aparatu. Przydatna będzie tu szczoteczka międzyzębowa, specjalne nici dentystyczne typu Superfloss i antybakteryjne płukanki do jamy ustnej. Co pół roku należy poddać się zabiegowi profesjonalnego czyszczenia kamienia nazębnego u higienistki stomatologicznej w NOVA ESTETICA.

Jedzenie

Nie wolno jeść gumy do żucia, lepkich cukierków, karmelków, miodu, ale i grzanek, surowej marchwi, twardych jabłek, orzechów i innych twardych produktów. Najlepiej na czas leczenia ograniczyć spożywanie słodyczy.

Kontrola

Niezbędne są regularne wizyty u ortodonty, który podczas nich dostosowuje aparat do zębów. Unikanie wizyt wydłuża czas leczenia. Bez kontroli lekarza aparat może wręcz zaszkodzić!

Co robić, gdy:

  • Odkleił się element aparatu? Jeżeli jest to dokuczliwe, należy skontaktować się z lekarzem w celu ponownego umieszczenia zamka lub pierścienia. Jeśli nie, poczekać do planowej wizyty.
  • Łuk aparatu kłuje? Odstający drucik można delikatnie docisnąć palcem do zęba lub nałożyć na niego wosk ortodontyczny. Jeśli to nic nie da, należy zgłosić się do lekarza prowadzącego.

Przypadki leczenia w NOVA ESTETICA