Wybielanie zębów

Czy mogę bezpiecznie wybielić zęby?

Wybielanie jest bezpieczne wyłącznie pod warunkiem wykonywania zabiegu przez doświadczonego specjalistę. Samodzielne stosowanie dostępnych na rynku preparatów może przynieść efekty odwrotne od oczekiwanych: niejednolite wybielenie, nadwrażliwość szkliwa czy nadmierne wybielenie – aż do wywołania przezroczystości szkliwa. Nie wolno wybielać zębów u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, a także u osób poniżej 16 roku życia. Jeśli decydujemy się jednak na samodzielne wybielanie zębów (np. za pomocą specjalistycznego żelu), niezbędne jest zachowanie odpowiednich środków ostrożności. Nie wolno jeść podczas noszenia nakładki z żelem wybielającym oraz używać wyrobów tytoniowych. Nie wolno strzykawek z żelem wystawiać na działanie promieni słonecznych oraz zamrażać. Należy zgłaszać się na kontrolne wizyty do lekarza stomatologa, aby uniknąć nadmiernego wybielenia lub zbyt dużej przezierności szkliwa. Niewielki odsetek pacjentów może odczuwać nadwrażliwość zębów podczas kuracji bądź dolegliwości ze strony dziąseł, warg, gardła lub języka. Należy wtedy skontaktować się z higienistką stomatologiczną, która wykonywała zabieg wybielania zębów. Z reguły efekty uboczne ustępują po 1-3 dni od zakończenia kuracji.

Jak przygotować się do zabiegu wybielania?

Przed przystąpieniem do wybielania należy skontrolować stan jamy ustnej i zabezpieczyć nieszczelne wypełnienia czy dokończyć rozpoczęte leczenie kanałowe. Obowiązkowo trzeba wyleczyć stany zapalne dziąseł. Przygotowania kończy zabieg oczyszczania zębów z kamienia i osadu (skaling i piaskowanie zębów). Powinno to nastąpić na około tydzień przed rozpoczęciem wybielania.

Jak wygląda zabieg wybielania zębów?

W klinice NOVA ESTETICA stosujemy sprawdzoną przez lata metodę wybielania zębów przy zastosowaniu bezpiecznego systemu wybielającego Bianco oraz Opalessence. Przeprowadzenie całego zabiegu wybielania, od początku do końca, w gabinecie pod kontrolą higienistki stomatologicznej umożliwia zastosowanie substancji wybielających w znacznie wyższym stężeniu niż w preparatach przeznaczonych do użytku domowego. Użycie ssaka i światłoutwardzalnego koferdamu chroniącego dziąsła pozwala na zastosowanie nadtlenku wodoru w 35% stężeniu, gwarantującym znakomite efekty, przy czym zabieg pozostaje całkowicie bezpieczny dla pacjenta. Zabieg trwa około 60 minut. W tym przypadku już po jednej wizycie pacjent może pochwalić się białym uśmiechem. Należy pamiętać, że kolor stabilizuje się jeszcze do 7 dni od momentu wybielania.

W naszej klinice stosujemy również (choć zdecydowanie rzadziej) technikę nakładek, która sprawdza się szczególnie w trudniejszych przypadkach (bardzo ciemne odcienie zębów, przebarwienia po stosowaniu antybiotyków w dzieciństwie oraz fluoroza).
Dla pacjenta przygotowujemy dedykowaną, specjalną elastyczną nakładkę. Powstaje ona w oparciu o wycisk szczęki. Po wypełnieniu nakładki aktywnym żelem, pozostawiamy ją na zębach na noc lub na kilka godzin w ciągu dnia. Zależy to od indywidualnych zaleceń. Ten rodzaj wybielania trwa od 3 do 10 dni. Jest kontrolowany przez lekarza. Pacjent musi stosować się ściśle do zaleceń. W niektórych przypadkach, na dobę po zabiegu, występować może pewna nadwrażliwość zębów. Jej efekt niwelujemy poprzez pokrycie ich płynnym szkliwem lub stosowania fluoryzacji kontaktowej – wedle wskazań lekarza.

Jak dbać o wybielane zęby?

Nasze zalecenia po zabiegu wybielania:

 1. „BIAŁA DIETA” przez dwie godziny po zabiegu – nie należy wówczas jeść i pić niczego poza wodą mineralną. Należy powstrzymać się przez około 7 dni od spożywania: kawy, herbaty, czerwonego wina, soków i kolorowych napojów, jedzenia malin, jagód, buraczków i innych potraw zawierających substancje barwiące czy kwasy (kiszona kapusta, cytrusy). Warto podkreślić, iż palenie papierosów niszczy efekt wybielenia zębów.
 2. Wymianę starych, nieestetycznych wypełnień i porcelanowych koron odkłada się na okres dwóch tygodni po zakończeniu zabiegu. W tym czasie stabilizuje się kolor naszych zębów, co umożliwia dobranie idealnego odcienia nowych wypełnień. Warto umówić się na leczenie zachowawcze bezpośrednio po zabiegu wybielania zębów.
 3. Efekt wybielenia utrzymuje się mniej więcej przez 3 lata i jest uzależniony od diety oraz stopnia, w jakim pacjent dba o higienę jamy ustnej. Nie należy także zapominać o wizytach kontrolnych u stomatologa co 6 miesięcy i profesjonalnym oczyszczaniu zębów z osadów oraz kamienia nazębnego. Jeśli chcemy spowolnić proces ponownego wnikania barwników w szkliwo warto używać pasty wybielającej – pod warunkiem, że jest bezpieczna i nie ściera szkliwa. Naszym pacjentom polecamy włoskie pasty marki BLANX, rekomendowane przez WHO.
 4. W trakcie i po zabiegu mogą pojawić się dolegliwości bólowe oraz wzmożona wrażliwość zębów na zimno i ciepło. Dolegliwości te znikają po 1-3 dobach od zabiegu. Dlatego też przez 24 godziny należy unikać spożywania potraw gorących lub bardzo zimnych. W razie wystąpienia dolegliwości ze strony dziąseł zaleca się płukanie jamy ustnej roztworem sody oczyszczonej.
 5. Dla wielu pacjentów wybielenie zębów jest okazją do zastanowienia się nad zmianą nawyków dietetycznych (ograniczenie picia kawy czy rzucenie papierosów), jak i higienicznych. Pomyślmy o tym!

Czy w czasie i po zabiegu wybielania mogą wystąpić reakcje niepożądane?

U osób z zębami wrażliwymi na bodźce może w parę godzin po wybieleniu, szczególnie wykonywanym metodą natychmiastową (czyli przy wykorzystaniu wysokoprocentowych preparatów w gabinecie), może wystąpić uczucie nadwrażliwości, które mija po kilku kolejnych godzinach.
Innym niepożądanym skutkiem może być podrażnienie dziąseł przez preparat wybielający, jeżeli pacjent zbyt dużo zaaplikuje go do nakładki w domu. Preparat zamiast kontaktować się z powierzchnią zęba wypływa na dziąsła i zalega tam przez wiele godzin. Takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko, a jeśli nawet, to oparzone dziąsła goją się w 1-2 dni.

Jakie są przeciwwskazania do wybielania?

 • choroba dziąseł
 • choroby przyzębia
 • patologiczne starcie szkliwa
 • ubytki próchnicze
 • nadwrażliwość zębiny
 • ciąża lub okres karmienia
 • zęby wymagające leczenia chirurgicznego
 • nieszczelne wypełnienia
 • palenie papierosów (wolne rodniki uwalniane z nadtlenku wodoru podwyższają ryzyko rakotwórczego działania dymu tytoniowego)

Przypadki leczenia w NOVA ESTETICA