Ortodoncja

Jak należy przygotować się przed pierwszą wizytą u ortodonty?

Poza standardowym umyciem zębów, nie ma żadnych wymagań odnośnie pierwszej wizyty u ortodonty. Zęby nie muszą być wyleczone, natomiast będą musiały być wyleczone przed założeniem aparatu ortodontycznego. Ustalając plan leczenia ortodonta zdecyduje, które zęby należy wyleczyć lub czasem nawet usunąć. Podczas pierwszej wizyty ortodonta zdecyduje też czy potrzeba wykonać inne zabiegi lub badania niezbędne przed założeniem aparatu.

Jakie są etapy leczenia ortodontycznego?

Typowe leczenie ortodontyczne składa się z następujących etapów:wykonanie badania i przygotowanie materiałów diagnostycznych (gipsowe modele uzębienia pacjenta, zdjęcia RTG i foto według wskazań )

 • ustalenie planu leczenia
 • ewentualne zabiegi z zakresu endodoncji lub chirurgii
 • założenie aparatu ortodontycznego
 • regularne (comiesięczne) wizyty kontrolne w okresie leczenia (przeważnie 1,5-2,5 roku)
 • zdjęcie aparatu po wyleczeniu pacjenta
 • utrzymanie efektów leczenia, tzw. retencja

Jakie objawy u osoby dorosłej wskazują na potrzebę konsultacji ortodontycznej?

 • zgrzytanie zębami
 • ścieranie się zębów
 • odsłanianie się szyjek zębów
 • stłaczanie się zębów
 • nadmierne odkładanie się kamienia
 • niezadowalająca kosmetyka w postaci stłoczeń, obrotów zębów, szpar

Objawy te niekoniecznie muszą oznaczać konieczność leczenia ortodontycznego, ale o tym musi zdecydować lekarz specjalista.

Jakie objawy u dziecka wskazują na potrzebę konsultacji ortodontycznej?

 • asymetria w rysach twarzy
 • szkodliwe nawyki (np. ogryzanie paznokci, ołówków, długopisów, ssanie palca czy smoczka)
 • wada wymowy
 • oddychanie ustami
 • dysfunkcja języka
 • stale otwarta buzia
 • przedwczesna utrata zębów mlecznych (najczęściej na skutek powikłań próchnicy)
 • nadmiernie wysunięta lub cofnięta broda
 • nieprawidłowe uszeregowanie zębów: nadmierne stłoczenia lub szpary między zębami

Objawy te niekoniecznie muszą oznaczać konieczność leczenia ortodontycznego, ale o tym musi zdecydować lekarz specjalista.

Jaki jest optymalny czas na wizytę dziecka u ortodonty?

Pierwsza wizyta u ortodonty powinna odbyć się około 6 roku życia; bezwzględnie zaraz po pojawieniu się pierwszych zębów stałych.

Czy rodzice mogą w jakiś sposób przeciwdziałać wadom zgryzu u dziecka?

Większość wad stanowią wady nabyte, czyli takie, które powstały w wyniku działania na zgryz czynników z zewnątrz, niezależnych od cech wrodzonych, uwarunkowanych genetycznie.
To daje nam możliwość podjęcia takich działań, które zapobiegną powstaniu wady zgryzu, a tym samym zapewnią naszemu dziecku piękny uśmiech bez konieczności korzystania z drogich usług ortodonty.
O wyższości karmienia naturalnego nad sztucznym napisano już całe tomy, mamy karmiące piersią muszą przyjrzeć się jak dziecko ssie pierś, bo to warunkuje prawidłowy rozwój narządu żucia.
Nie ma żadnego wytłumaczenia dla pozostawania smoczka w buzi dziecka przez całą noc lub noszenia go w ustach przez cały dzień. Smoczek w ustach dziecka rocznego to gruba przesada, zalecamy, aby przestać go używać przed ukończeniem pierwszego roku życia.
Wszystkie nowo wprowadzane pokarmy podawaj łyżeczką (od 4 m.ż.), a napoje z kubeczka (od 8 m.ż.). Nie ma powodu, żeby podawać dziecku soki przez smoczek – już półroczne niemowlę potrafi napić się z kubeczka.
Jeszcze zanim skończy pierwszy rok życia zaczynamy podawać pokarmy wymagające gryzienia (chrupki kukurydziane, chlebek ryżowy itp.) i stopniowo przestajemy miksować wszystkie dania. Dziecko z zainteresowaniem powita drobno pokrojone i dobrze ugotowane warzywa, choć początkowo może je wypluwać. Trzyletni maluch powinien już umieć pogryźć praktycznie każde danie.
Kolejną ważną sprawą jest zachowanie zębów mlecznych do czasu ich fizjologicznej wymiany, która nastąpi pomiędzy 6. a 12. r.ż.. Najdłużej w ustach dziecka pozostaną mleczne czwórki i piątki, a także górne kły. Nie można zaniedbywać codziennego czyszczenia zębów mlecznych, jak również ich leczenia, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Zęby mleczne mogą też być poddawane takim zabiegom profilaktycznym jak lakowanie czy lakierowanie. Ewentualną potrzebę wykonania takich zabiegów trzeba omówić z dentystą.
Tu nasuwa się pytanie jak namówić dziecko do wizyty? Nie namawiać. Potraktować sprawę naturalnie i pójść skontrolować uzębienie zanim pojawi się jakikolwiek problem. Nie mówić: „to nie będzie bolało”, bo podświadomość nie rozumie negacji.

Powinniśmy też zwrócić uwagę na przyzwyczajenia dziecka dotyczące jamy ustnej i zębów. Ssanie palców, nagryzanie warg, policzków, zabawek czy wciąż otwarte usta również mogą zaburzyć prawidłowy rozwój zgryzu.
Jeśli zadbamy jeszcze o to, aby nasze dziecko nie uległo urazowi powodującemu uszkodzenie lub utratę zębów czy uszkodzenie kości szczęk lub stawów skroniowo-żuchwowych, mamy duże szanse na to, że znajdzie się ono w 25% dzieci nie potrzebujących leczenia ortodontycznego, a opieka ortodontyczna będzie polegała na okresowych kontrolach.

Jak szybko widać pierwsze efekty leczenia ortodontycznego?

Pierwsze efekty widać zwykle dość szybko, już na pierwszej kontroli dostrzega je lekarz ortodonta, a w pierwszych trzech miesiącach są już wyraźnie widoczne dla każdego. Trzeba jednak podkreślić, że „przesuwanie” się zębów to złożony proces biomechaniczny, który wymaga czasu.

Na czym polega leczenie retencyjne?

Pacjent nosi aparat, który już nie przesuwa zębów, tylko utrzymuje je we właściwej pozycji.

Jeśli pacjent nosił aparat ruchomy, nosi go jeszcze przez jakiś czas, już bez aktywacji, czyli bez rozkręcania śrub, doginania drutów itp.

Jeśli był stosowany aparat stały, zwykle do dolnych przednich zębów przykleja się cienki drucik od strony języka, a na górne zęby przygotowuje się specjalną płytkę, którą przez pierwszy miesiąc należy nosić 24 h na dobę, potem stopniowo coraz rzadziej.

Leczenie retencyjne trwa co najmniej tak długo, jak długo trwało przesuwanie zębów. Nie wymaga zbyt częstych kontroli. Pierwsza wizyta powinna mieć miejsce po miesiącu od założenia retencji, kolejna po upływie 3 miesięcy, następne co 0,5 roku). Najlepiej kontynuować je do zakończenia wzrostu pacjenta i rozwiązania problemu zębów mądrości, czyli do momentu gdy zęby mądrości wyrzną się lub zostaną usunięte ich zawiązki (jeśli leczone były stłoczenia zębów i na ósemki nie ma już miejsca lub w sytuacji, gdy zawiązki są nieprawidłowo ustawione – usunięcie ich jest konieczne).

Jeśli zrezygnujemy z tego ostatniego etapu leczenia ortodontycznego (retencji) możliwe jest, że nastąpi częściowy nawrót wady, nazywany przez niektórych ortodontów recydywą.

Więcej informacji w dziale ortodoncja.

Przypadki leczenia w NOVA ESTETICA