Stomatologia dziecięca

Stomatolog dziecięcy Warszawa Ursus

Przedstawiamy Państwu Przyjaciela naszej kliniki – SuperZąbka.

To nasz bohater, który pomoże Państwa dziecku zapamiętać wizytę u stomatologa jako miłe i pozytywne przeżycie. Sympatyczna pani doktor pokaże i wytłumaczy, jak działają wszystkie nowe i nieznane dziecku urządzenia. Do ząbków mlecznych założy wypełnienia w jego ulubionym kolorze. Na specjalnym monitorze wyświetli ulubioną bajkę malucha. A po wizycie wręczy nagrodę, którą dziecko samo sobie wybierze.
Czas oczekiwania na wizytę nie będzie się dłużył ani rodzicowi (zawsze znajdzie coś miłego do poczytania), ani dziecku, które spędzi miło czas w specjalnie dla niego przeznaczonym kąciku zabaw.

Kiedy pierwsza wizyta dziecka u dentysty?

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty (tzw. adaptacyjna) powinna się odbyć ok. drugiego roku życia. Bardzo ważny również jest regularny kontakt dziecka z jego ulubionym dentystą. Wizyty powinny odbywać się najrzadziej co pół roku. W przypadku dużej skłonności do próchnicy nawet co 3 miesiące, gdyż słabiej zmineralizowane zęby mleczne szybciej się psują. W efekcie tego procesu dziecko odczuwa ból i niepotrzebnie boi się wizyty u stomatologa.

Gaz rozweselający – dentysta Warszawa

Zdarza się, że w wyjątkowych sytuacjach dziecko odczuwa wręcz paniczny lęk przed wizytą u dentysty. Mamy na to doskonałe i nowoczesne rozwiązanie – gaz rozweselający. Aplikowany poprzez specjalną maseczkę odpręża i uspokaja małego pacjenta, jest jednocześnie bezpieczną metodą wspomagającą znieczulenie i leczenie zębów. Pomaga zachować dziecku pozytywne wspomnienie z wizyty u dentysty.

 


Klinika Dentystyczna Nova Estetica prowadzi akcję „Z przyjacielem dentystą razem przeciw próchnicy”. Nasi stomatolodzy nieodpłatnie odwiedzają przedszkolaków w placówkach na terenie dzielnicy Ursus i dokonują darmowych przeglądów stanu ich uzębienia.

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Wskazówki dla Rodziców, czyli co wolno, a czego absolutnie nie polecamy rodzicom naszych małych Pacjentów.

Nasze doświadczenie w pracy z małymi Pacjentami to lata licznych sukcesów i ogromne grono szczęśliwych Rodziców. Abyśmy nadal budowali sukces razem, przedstawiamy poniżej kilka „podpowiedzi” dla rodziców o tym, co skutecznie zniechęca dziecko do dentysty oraz to, co pomaga mu w kontakcie z nami:

 1. Kontakt dziecka z dentystą najlepiej jest rozpocząć od wizyty kontrolnej/adaptacyjnej, która pozwoli maluchowi zapoznać się z nowym miejscem. Wizyta wcale nie musi być związana z zabiegiem! Jeśli przypada jednak na leczenie zęba z bólem, to bardzo prawdopodobne, że właśnie z nim dziecko zacznie kojarzyć dentystę.
 2. Straszenie dziecka dentystą, lekarzem, szpitalem, zastrzykiem, wyrywaniem zęba – stanowczo zabronione!
 3. Oszukiwanie dziecka poprzez mówienie: „Pani doktor nic Ci nie będzie robiła, nic Cię nie będzie bolało”, kiedy dziecko potrzebuje zabiegu stomatologicznego. Wpływa to negatywnie na zaufanie dziecka i do nas, i do lekarza. Co można powiedzieć? „Jeśli Cię zaszczypie, będzie nieprzyjemnie lub będziesz chciał/a przerwę, to podnieś rękę do góry. Zrobimy przerwę, a ja będę obok Ciebie i będę Cię trzymać za rękę albo usiądę z Tobą na fotelu, jeśli chcesz”.
 4. Używanie w stosunku do leczenia tylko negatywnych wyrazów, zwrotów (dziecko zapamiętuje je bardzo dokładnie), np.: ból, zastrzyk, wiertło, szpikulec, wyrywanie. Warto skupić się na pozytywnych aspektach wizyty u dentysty, warto mówić na przykład: „ząbki będą ładne, białe, bez czarnych robaczków”, „będziesz mogła jeść czekoladę; dostaniesz jakąś nagrodę w gabinecie i w domu – może pójdziemy do zoo w nagrodę?” „wiertło = szczoteczka”, „szpikulec = łopatka do sprawdzania zębów” , „bakterie = robaczki, które siedzą w ząbku i ząbek robi się czarny; przez nie później nie możesz spać w nocy i jeść czekolady”.
 5. Walka z dzieckiem, przytrzymywanie dziecka na siłę przez rodzica. Nic to nie wnosi, a wręcz pogarsza atmosferę wizyty. W naszej klinice nie stosujemy takich metod. Jeśli już bezwzględnie trzeba coś zrobić w buzi dziecka (bo tworzą się ropnie, ból dezorganizuje życie dziecka i rodzica) to warto wybrać się z dzieckiem na leczenie przy użyciu znieczulenia gazem rozweselającym czy syropem Dormicum (gaz rozw. i syrop są dostępne w naszej klinice) lub w znieczuleniu ogólnym (narkoza).
 6. Planowanie wizyty. Najlepsza pora na wizytę u dentysty to ten moment w ciągu dnia, w którym dziecko ma zazwyczaj najlepszy humor, nie jest śpiące ani zmęczone. Dlatego warto umawiać się na konkretną godzinę. Jeżeli czas oczekiwania w kolejce się przedłuży można zainteresować dziecko książeczką lub zabawką, dostępną w naszej poczekalni.
 7. Brak zainteresowania rodzica stanem uzębienia dziecka – nie „zaglądanie” do buzi dziecka, zostawianie go samego na fotelu dentystycznym. Warto wiedzieć, że przed każdym zabiegiem u dziecka potrzeba jest ustna zgoda rodzica (wyjątkowo pisemna – w przypadku dodatkowych znieczuleń).
 8. Nie przychodzenie na wizyty kontrolne – leki pozostawione w zębie na lata nie zawsze są obojętne dla organizmu dziecka, dlatego warto wiedzieć, jak są leczone zęby dziecka. Kontynuacją wizyty adaptacyjnej powinny być późniejsze wizyty kontrolne co 3 miesiące, które pozwalają na budowanie udanych relacji między dzieckiem a jego dentystą.
 9. Zbyt pochopne decyzje w leczeniu zębów dziecka, typu „usuwamy ząb, bo to mleczak”.
 10. Całkowite ignorowanie zaleceń lekarza – zęby trzeba myć, bo nawet najlepsze wypełnienie czy korona protetyczna nie zastąpi zęba naturalnego, to głównie od pacjenta zależy jakie ma zęby i jak o nie dba, a nie przede wszystkim od dentysty. Dotyczy to zarówno pacjentów dorosłych, jak i dzieci.
 11. Zbyta mała wiedza rodzica z zakresu stomatologii dziecięcej i ogólnej. Warto udać się do stomatologa i pytać go o różne kwestie, nie zdawać się tylko na rady znajomych.

Kilka odpowiedzi na najczęściej zadawane nam pytania:

Jak przebiega wizyta adaptacyjna dziecka u stomatologa?

Wizyta adaptacyjna służy zapoznaniu dziecka ze stomatologiem i miejscem jego pracy. Nierzadko również zminimalizowaniu lęku dziecka przed dentystą, który został mu „zaszczepiony”. Warto jest odbyć taką wizytę już około 1 roku życia dziecka. Powinna być formą zabawy, bez wykonania żadnych zabiegów leczniczych, ale przyzwyczajająca do współpracy z dentystą. Podczas takiej wizyty rodzice są szczegółowo informowani na temat diety i pielęgnacji zębów ich najmłodszych pociech.
Odbywa się ona wspólnie z rodzicami w gabinecie stomatologicznym, gdzie dentysta opowiada o jego wyposażeniu i przeznaczeniu poszczególnych urządzeń i instrumentów, oczywiście wszystko odbywa się na poziomie uzależnionym od wieku dziecka. Spotkanie kończy się indywidualnym badaniem jamy ustnej malucha. Po wizycie rodzice otrzymują pełną informację na temat stanu uzębienia dziecka.
W zależności od potrzeb warto zaplanować na tej wizycie indywidualne szkolenie w zakresie higieny jamy ustnej oraz zabiegi profilaktyczne czy lecznicze. Nasza uwaga do rodziców: Pamiętajcie, że przeprowadzane regularnie wizyty kontrolne pozwolą na zaoszczędzenie czasu, stresu, pieniędzy, a co najważniejsze – cierpienia dzieci!

Jakie zabiegi stomatologiczne obejmuje stomatologia dziecięca (pedodoncja)?

Leczenie zębów u dzieci obejmuje:

 • leczenie zachowawcze – wypełnienia (kolorowe)
 • leczenie kanałowe (tylko w odpowiednim okresie po wyrznięciu zęba stałego)
 • ekstrakcje (usuwanie) zębów mlecznych, których nie można uratować, a mogą być źródłem bakterii dla jamy ustnej, jak i całego organizmu
 • lakowanie zębów fluorem
 • lakierowanie zębów
 • lapisowanie. Stosuje się je w zębach mlecznych w ubytkach bardzo rozległych i płaskich, powstających na gładkich powierzchniach zębów. Polega to na nasycaniu zębów roztworem, który działa bakteriobójczo i powoduje utwardzenie rozmiękłych tkanek. Zęby stają się wówczas ciemne i nieestetyczne, ale nie bolą, a proces próchnicowy zostaje zahamowany. Zabieg ten jest bezbolesny, wykonywany trzy razy w odstępach tygodniowych i powtarzany po trzech miesiącach.
 • znieczulenie, w miarę zapotrzebowania. W naszej klinice wykorzystujemy do znieczuleń podstawowych dzieci nowoczesną i bezpieczną metodę – gaz rozweselający, który (między innymi) znosi uczucie bólu. Umożliwia przez to podanie głębiej działającego znieczulenia, niezbędnego przy bardziej złożonych zabiegach.

Jak przygotować się do wizyty z użyciem gazu rozweselającego?

Dokładne wskazówki znajdą Państwo w zakładce Dentopedia / gaz rozweselający.

Pamiętajmy!
Chcąc umówić się na leczenie z gazem rozweselającym, należy każdorazowo poinformować o tym fakcie recepcję naszej kliniki w momencie rezerwacji wizyty.

Jak uniknąć kłopotów stomatologicznych u dzieci?

 • przypominaj dziecku o regularnym i dokładnym myciu zębów,
 • stosuj odpowiednie produkty do higieny jamy ustnej dziecka zawierające fluor,
 • zmieniaj dziecku szczoteczkę co 3 miesiące lub po poważniejszej chorobie,
 • chodź z dzieckiem na regularne przeglądy do dentysty co 3 miesiące,
 • zachęcaj dziecko do zdrowej diety – ogranicz spożywanie produktów zawierających cukier, podawaj świeże warzywa i owoce oraz zachęcaj do picia wody i mleka,
 • słodycze oferuj na deser po głównym posiłku, a nie jako samodzielną przekąskę między posiłkami,
 • pamiętaj, że zęby mleczne też trzeba leczyć 🙂

Przypadki leczenia w NOVA ESTETICA