Ortodoncja

W Nova Estetica z radością obserwujemy jak zmieniają się uśmiechy naszych zadowolonych z leczenia Pacjentów. Bo każdy uśmiech jest dla nas ważny!

Jeśli masz wadę zgryzu, to bez względu na wiek zapraszamy do naszej kliniki – leczymy niemal wszystkie wady zgryzu u dzieci i dorosłych.

O naszych Pacjentów dbamy w sposób kompleksowy, stosując niezwykle nowoczesną, a przede wszystkim bezpieczną ortodoncję, wykorzystującą technikę CAD (Coordinated Arch Development).

Liczne ZALETY tej metody to:

 • leczenie w formule komfortowej – bez usuwania zębów niemal we wszystkich przypadkach
 • stabilne efekty leczenia, ryzyko nawrotu wady jest zminimalizowane;  w większości przypadków nie ma również konieczności noszenia retencji stałej i ruchomej do końca życia
 • idealna dla dzieci, skraca czas leczenia
 • tworzy  piękny, szeroki uśmiech, poprawia rysy pacjenta dzięki jednoczesnej rozbudowie obu łuków zębowych
 • eliminuje ryzyko wystąpienia dolegliwości ze strony stawu skroniowo-żuchwowego po zakończeniu leczenia dzięki  uzyskaniu prawidłowego ustawienia relacji szczęki do żuchwy
 • eliminuje ryzyko wystąpienia problemów z przyzębiem (np. tworzenia recesji dziąseł, czyli odsłaniania szyjek zębowych na skutek np. stłoczeń zębów)
 • w trudniejszych przypadkach bazuje na interdyscyplinarnym leczeniu z innymi specjalistami

 

9 KROKÓW SKUTECZNEJ ORTODONCJI W NOVA ESTETICA:

 • Krok pierwszy: DIAGNOSTYKA

  Podstawą sukcesu leczenia ortodontycznego jest w dużym stopniu jego odpowiednie zaplanowanie krok po kroku już na początku.

  Lekarz ortodonta podczas pierwszej wizyty Pacjenta w Nova Estetica przeprowadzi pełny wywiad lekarski na temat wady zgryzu i wszelkich innych towarzyszących jej dolegliwości. Wykona badanie wewnątrzustne (stan uzębienia i dziąseł) oraz zewnątrzustne (np. oceni symetrię twarzy). Pobierze wyciski niezbędne do wykonania kopii uzębienia pacjenta (tzw. modele diagnostyczne).

  Etap końcowy pełnej diagnostyki to wykonanie dokumentacji radiologicznej, czyli zdjęć rtg: tele cefalometryczne, pantomogram, tomografii czaszki w uzasadnionych przypadkach oraz fotografii  twarzy i uzębienia pod różnym kątem cyfrowym aparatem.

  W naszej skutecznej ortodoncji (techniką CAD) ważne jest, aby przed rozpoczęciem leczenia odpowiednio zdiagnozować funkcjonowanie stawu skroniowo-żuchwowego. Jeśli Pacjent odczuwa dolegliwości ze strony mięśni twarzy czy stawu skroniowo-żuchwowego; występują starcia zębów lub zgrzytanie i tego typu problemy, niezbędna jest bardziej szczegółowa diagnostyka. W Nova Estetica stosujemy niezawodną metodę deprogramacji Koisawięcej informacji Wykonuje się wówczas  płytki diagnostyczne, aby umożliwić Pacjentowi odszukanie najwygodniejszej pozycji żuchwy w relacji do szczęki. Lekarz ortodonta zawsze w takim przypadku ustala plan leczenia uwzględniający korekty uzębienia po analizie wyników deprogramacji. Dzięki właściwemu ustawieniu zgryzu Pacjenta przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego eliminuje się ewentualne dolegliwości bólowe ze strony stawu skroniowo-żuchwowego, jakie mogą wystąpić po jego zakończeniu.

 • Krok drugi: PLAN LECZENIA ORTODONTYCZNEGO

  Na kolejnej wizycie lekarz ortodonta rozmawia z pacjentem o planie leczenia jego wady, opracowanym na podstawie analizy dokumentacji uzyskanej  na etapie diagnostyki. Jest to bardzo ważna część przyszłego procesu leczenia, ponieważ pacjent powinien być świadomy przed podjęciem decyzji, ile czasu będzie trwać leczenie i w jaki sposób będzie przebiegać.

  Akceptacja ustna i pisemna planu leczenia przez Pacjenta daje mu gwarancję niezmienności ustalonych warunków. Po zaakceptowaniu planu leczenia rozpoczyna się właściwe leczenie ortodontyczne, które uzależnione jest od rodzaju wady. Najczęściej poprzedzone jest zgodnie ze wskazaniami lekarza ortodonty leczeniem stomatologicznym ogólnym. Może to być konieczność  wyleczenia zębów z próchnicy, wyeliminowania stanu zapalnego dziąseł czy też usunięcia kamienia i osadu z zębów.

 • Krok trzeci: LECZENIE ORTODONTYCZNE

  Specjalistyczne leczenie ortodontyczne w Nova Estetica jest zawsze indywidualne. W wielu przypadkach rozpoczyna się od założenia aparatu stałego, czyli naklejenia zamków na zęby i założenia na nie łuków.

  Jeśli leczenie jest bardziej rozbudowane, w planie leczenia uwzględniony jest w pierwszej fazie inny aparat dodatkowy (np. GMD, TPA lub LB), a założenie aparatu stałego jest odroczone do jej zakończenia.

 • Krok czwarty: APARAT DODATKOWY

  W pierwszej fazie leczenia najczęściej stosuje się specjalistyczne aparaty dodatkowe, których celem jest rozbudowanie łuków zębowych szczęki i żuchwy. Dzięki temu tworzy się miejsce docelowe dla nieprawidłowo ustawionych zębów.

  Rodzaje aparatów dodatkowych w naszej ortodoncji:

  Lip bumper – jeden z najczęściej wykorzystywanych do leczenia ortodontycznego naszych pacjentów aparat dodatkowy. Spójny z techniką CAD, jego zadaniem jest skoordynowana rozbudowa łuku zębowego dolnego oraz górnego. Jest komfortowy dla Pacjenta, to małych rozmiarów drut powleczony miękką osłonką. Eliminuje potrzebę ekstrakcji stałych zębów i zapobiega nadmiernemu ich wychylaniu. Powinien być noszony przez 24 godziny na dobę.

  Aparat Gmd – aparat Greenfield’ a, nie mniej ważny, choć rzadziej stosowany niż lip bumper. Dzięki niemu zęby trzonowe ulegają osiowemu przemieszczeniu do tyłu, jest cementowany na czterech pierścieniach, na zębach przedtrzonowych i trzonowych, na okres od 6 do 12 miesięcy. Niewątpliwą zaletą aparatu GMD jest to, że dużej liczbie przypadków umożliwia on stabilne leczenie bez konieczności usuwania zębów.

  Łuk podniebienny – jest aparatem stałym lub ruchomym. Składa się z łuku podniebiennego wykonanego z grubego drutu i pierścieni metalowych umocowanych na trzonowcach górnych. Ma kilka funkcji:

  • rozszerza szczękę
  • ustawia trzonowce w łuku zębowym
  • utrzymuje przestrzenie zębowe
  • wzmacnia zakotwiczenie zębów trzonowych

  Aparat Hyrax  – służy do szybkiego rozszerzenia górnej szczęki. Efektem jego stosowania jest pojawienie się szpar między przednimi zębami, które zamyka się w trakcie leczenia aparatem stałym. Aparat składa się z pierścieni, śruby i metalowych przęseł  przytwierdzanych do zębów. Podczas noszenia konieczna jest współpraca pacjenta, którego zadaniem jest wykonanie kluczykiem obrotu śruby wg zaleceń lekarza

  Płytka Nanca – to aparat utrzymujący efekt leczenia aparatem GMD. Jest zbudowany z płytki akrylowej, pierścieni oraz drutów łączących te elementy. Aparat jest mocowany na podniebieniu.

 • Krok piąty: APARAT STAŁY

  Najbardziej spektakularny etap leczenia, który ostatecznie kształtuje zgryz pacjenta. Lekarz ortodonta nakleja specjalnym klejem na zęby pacjenta zamki, które mogą być metalowe lub estetyczne. Aparat estetyczny i aparat metalowy stanowią 2 najważniejsze grupy aparatów stałych.

  Czas trwania leczenia ortodontycznego jest zróżnicowany, w dużym stopniu zależny od rodzaju wady zgryzu. W przybliżeniu trwa od 1,5 roku do 3 lat.

  W tym etapie leczenia niezwykle ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Więcej wskazówek na ten temat zawarliśmy tutaj

 • Krok szósty: CLEAR ALIGNER

  Skuteczna ortodoncja w Nova Estetica to również nowoczesne metody leczenia. W mniej skomplikowanych wadach zgryzu u dzieci powyżej 14 r.ż. i osób dorosłych stosujemy nakładki Clear Aligner. Stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych aparatów ortodontycznych.

  Leczenie odbywa się za pomocą przezroczystych nakładek na oba łuki zębowe. Prostują one zęby, nie powodując niedogodności związanych z codziennym użytkowaniem aparatów stałych.

  Aparat Clear Aligner jest niemal niewidoczny na zębach. Dodatkową jego zaletą jest możliwość utrzymania higieny jamy ustnej na wysokim poziomie dzięki możliwości zdjęcia go z zębów. Nie ma w nim części metalowych (np. do mocowania bądź skręcania), co sprzyja komfortowi Pacjenta.

  Na początku leczenia Pacjent otrzymuje pierwszy komplet nakładek w trzech grubościach (soft, medium, hard) na każdy z łuków zębowych. Każdą nakładkę powinno się nosić ściśle według zaleceń lekarza, najczęściej przez tydzień. Po trzech tygodniach lekarz pobiera kolejne wyciski robocze i wykonywany jest następny komplet nakładek. Procedura taka jest powtarzana do ukończenia aktywnego procesu leczenia. Skuteczność kolejnych etapów jest uwarunkowana regularnymi wizytami u lekarza prowadzącego, jak i stosowania się do jego wskazówek, zwłaszcza czasu noszenia nakładek.

  Warto podkreślić, iż leczenie aparatem wyjmowanym Clear Aligner jest dla pacjentów zdyscyplinowanych, którzy muszą o nim pamiętać sami  i używać go regularnie

 • Krok siódmy: ORTODONCJA U DZIECI

  Ortodoncja w Nova Estetica jest idealnie dopasowana do potrzeb dzieci. Różni się od leczenia sposobem tradycyjnym rodzajem aparatu – aparat wyjmowany zastąpiony jest w większości przypadków lip bumperem. Wg naszego eksperta ortodoncji ten rodzaj aparatu ma tylko zalety:)

  • jest wygodniejszy w użytkowaniu
  • zajmuje mniej miejsca w jamie ustnej
  • ma szerszy zakres leczenia wad zgryzu
  • daje szybszy efekt leczenia ze względu na możliwość noszenia aparatu przez 24 godziny
  • leczenie trwa zazwyczaj maksymalnie do 12 miesięcy
 • Krok ósmy: KOMPETENCJE ORTODONTY

  Dobry ortodonta to lekarz stomatolog posiadający duże doświadczenie w leczeniu ortodontycznym licznych i różnych przypadków. To lekarz nieustannie rozwijający swoje umiejętności dzięki kursom z zakresu ortodoncji w każdym jej ujęciu. Swoich pacjentów leczy w możliwie najbardziej komfortowy dla nich sposób. Niezwykle mocno dba o prawidłową diagnostykę każdego pacjenta, leczy nowocześnie i interdyscyplinarnie, dbając nie tylko o skuteczne leczenie ortodontyczne, ale również o zdrowe zęby, dziąsła czy staw skroniowo-żuchwowy.

  Wszystkie cechy dobrego ortodonty (i wiele innych zalet) łączy w sobie dr Martyna Wędrychowicz, która w Nova Estetica zajmuje się ortodoncją zarówno osób dorosłych jak i dzieci. Leczy techniką bez usuwania zębów, która gwarantuje stabilny efekt leczenia ortodontycznego.

 • Krok dziewiąty: GALERIA UŚMIECHU

  Piękne uśmiechy naszych pacjentów!

Przypadki leczenia w NOVA ESTETICA