Implantologia

Dlaczego implanty w Klinice Nova Estetica?

 • Zabieg implantologiczny poprzedzony jest indywidualną konsultacją wraz z pełnym badaniem klinicznym.
 • Wykonywane zabiegi poparte są ponad 10 letnią praktyką i doświadczeniem.
 •  Nasi Pacjenci otrzymują gwarancje oraz paszporty implantologiczne zawierające informacje dotyczące wszczepionych implantów.
 • Należymy do Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego – PSI, którego głównym celem jest rozwój i edukacja w dziedzinie implantologii stomatologicznej.
 • Nasze kompetencje i ciągły rozwój potwierdzają liczne dyplomy i certyfikaty ze szkoleń oraz międzynarodowych kongresów m.in. ICOI czy PASE oraz wiele innych. (zobacz Certyfikaty)
 • Specjalizujemy się w zaawansowanych zabiegach około implantologicznych takich jak podniesienie dna zatoki szczękowej (sinus lift). Uzyskane w ten sposób powiększenie objętości kości umożliwia wprowadzenie implantu w prawidłowej pozycji protetycznej.
 • Przed wykonaniem zabiegu projektujemy miejsce wszczepienia implantu, tak by w późniejszym etapie odbudowy protetycznej uzyskać jak najlepszy efekt zarówno estetyczny jak i funkcjonalny.
 • Jesteśmy Kliniką partnerską firmy Straumann® – światowego lidera w implantologii, której implanty pozwalają na mniej inwazyjne opcje leczenia dzięki innowacyjnemu materiałowi Roxolid®.

Wszystkich zainteresowanych implantami stomatologicznymi zapraszamy na konsultację do naszych lekarzy implantologów:

 

 • lek. stom. Sebastiana Łapińskiego eksperta w dziedzinie implantologii i implantoprotetyki. W codziennej praktyce zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem najnowocześniejszych rekonstrukcji protetycznych i implantoprotetycznych w celu przywrócenia estetyki i funkcji utraconych zębów. Uczestnik licznych międzynarodowych szkoleń w dziedzinie implantologii oraz chirurgii szczękowo-twarzowej. Członek Polskiego Stowarzystwa Implantologicznego – PSI.
 • lek. stom. Pawła Sawickiego, dla którego najwyższa jakość przeprowadzonych zabiegów oraz bezpieczeństwo pacjentów mają znaczenie priorytetowe. W związku z tym swoją wiedzę poszerza na licznych warsztatach i konferencjach dotyczących minimalnie inwazyjnej chirurgii stomatologicznej, periodontologii oraz implantologii. W codziennej pracy zajmuje się, chirurgicznym usuwaniem ósemek, implantologią, regeneracją wyrostka zębodołowego czy mikrochirurgią tkanek miękkich.  Posiadacz Certyfikatu Umiejętności w dziedzinie Implantologii Stomatologicznej, nadanego przez Kapitułę ds. Umiejętności Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Implantologii Stomatologicznej OSIS-EDI, którego jest członkiem. 

 

 

Implanty krok po kroku

I etap – Konsultacja, Badania, Plan leczenia

1. Konsultacja implantologiczna

Pierwsza konsultacja implantologiczna to ważny etap, na którym pacjent przedstawia lekarzowi swoje oczekiwania dotyczące końcowego efektu leczenia. Rozmowa pomaga rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące przebiegu leczenia. Nierzadko zabiegowi wszczepienia implantu towarzyszą zabiegi okołoimplantologiczne takie jak odbudowa kości lub leczenie ortodontyczne. Na wizycie lekarz podaje przybliżony czas trwania całego leczenia oraz koszty poszczególnych wizyt.

2. Przeprowadzenie wywiadu i badań diagnostycznych

Na podstawie wypełnionej ankiety dotyczącej stanu zdrowia, lekarz implantolog przeprowadza wywiad w celu uzyskania szczegółowych informacji o stanie zdrowia pacjenta. Uzupełnienie wywiadu stanowi badanie jamy ustnej, które poparte jest wykonaniem zdjęć tomograficznych lub pantomograficznych. Informacje te potrzebne są lekarzowi do oceny stanu kości, wysokości wyrostka zębodołowego czy grubości błony śluzowej przed wszczepieniem implantu. Badanie diagnostyczne pozwala na zaplanowanie w szczegółach całego przebiegu leczenia implantoprotetycznego.

 

3. Przedstawienie planu leczenia

Po przeanalizowaniu zebranych danych, lekarz implantolog dokonuje oceny badania oraz przedstawia różne warianty planu leczenia. Pacjent zostaje poinformowany o wszelkich możliwych rozwiązaniach do zastosowania w jego przypadku oraz kosztach z nimi związanych. Zazwyczaj pacjentowi zostają przedstawione dwa lub trzy alternatywne rozwiązania protetyczne, możliwe do zastosowania w jego przypadku. Koszty planu leczenia zależą od ilości wszczepionych implantów oraz zastosowanych rozwiązań protetycznych.

 

II etap – Zabieg wszczepienia implantu

1. Zabieg

Sam zabieg wszczepienia jednego implantu trwa około 20 minut, natomiast przed zabiegiem pacjent poddawany jest miejscowemu lub obwodowemu znieczuleniu. Zabieg jest na tyle mało inwazyjny, że nie wymaga od pacjenta przerwy w codziennych obowiązkach w kolejnych dniach. Zabieg odbywa się w warunkach pełnej aseptyki i sterylności. Sam zabieg wszczepienia implantu polega na przygotowaniu miejsca pod wszczep przy pomocy kalibrowanych wierteł. Ich wymiary odpowiadają średnicy i długości implantu, który zostanie wszczepiony. Następnie w przygotowane miejsce lekarz implantolog z odpowiednią siłą zapewniającą stabilizację wprowadza implant.

W zależności od czasu, który upłynął od utraty zęba, wykonujemy różne rodzaje implantacji:

 • implantację natychmiastową – implant zostaje wszczepiony bezpośrednio po usunięciu zęba
 • implantację wczesną – implant zostaje wszczepiony po 8-12 tygodniach po usunięciu zęba
 • implantację późną – implant zostaje wszczepiony po czasie dłuższym niż 3 miesiące od usunięcia zęba

2. Postępowanie po zabiegu implantologicznym

 • Nie wolno jeść 2 godz. po zabiegu lub do momentu pełnego ustąpienia znieczulenia.
 • Przez 2 dni po zabiegu należy unikać gorących dań. Jeść tylko płynne lub półpłynne pokarmy. W tym czasie nie wolno palić papierosów oraz pić alkoholu, napojów gazowanych i produktów mlecznych.
 • Należy unikać przeżuwania i gryzienia pokarmu w miejscu wstawienia implantu aż do zagojenia się rany.
 • Przez 2 tygodnie od zabiegu nie wolno wykonywać intensywnego wysiłku fizycznego.
 • Nie wolno dotykać implantu i jego bezpośredniego otoczenia.
 • Obrzęki i siniaki w okolicy implantu, policzka czy podbródka są normą i ustępują po kilku dniach. Można je zmniejszyć stosując przez dwie godziny po zabiegu zimne okłady. Najbardziej efektywne jest chłodzenie przerywane (np. 10 minut chłodzenia i 10 minut przerwy) – do 2 godzin po zabiegu.
 • Jeżeli lekarz przepisał antybiotyki lub środki przeciwbólowe, należy przestrzegać zaleconych dawek.
 • W nocy należy trzymać głowę powyżej ciała oraz unikać leżenia na boku, po stronie którego został wszczepiony implant.
 • Prowadzenie pojazdu. Niektóre środki znieczulające lub przeciwbólowe, podawane pacjentowi podczas zabiegu mogą wpłynąć na obniżenie zdolności koncentracji. Zalecamy skonsultowanie tej kwestii z lekarzem prowadzącym jeszcze przed zabiegiem, aby uniknąć ewentualnych niespodzianek.

Higiena

 • Nie wolno szczotkować okolicy implantu przez 10 dni od zabiegu chyba, że inne będą zalecenia lekarza. Pozostałe zęby należy dokładnie czyścić.
 • Nie wolno płukać ust przez 8 godzin po zabiegu. Może to wywołać nadmierne krwawienie.
 • Dzień po zabiegu należy rozpocząć płukanie jamy ustnej płynem Curasept – trzy razy dziennie: po śniadaniu, obiedzie i kolacji.

Kontrola

 • Po 7-14 dniach od zabiegu należy pojawić się w klinice celem zdjęcia szwów.
 • Obowiązkowe są wizyty kontrolne u lekarza prowadzącego leczenie co najmniej raz na 6 miesięcy, połączone z profesjonalnym oczyszczaniem zębów z kamienia i osadu u higienistki stomatologicznej.

III etap – Odbudowa protetyczna na implantach

Po okresie osteointegracji, czyli zrastania się kości z implantem następuje ostateczna odbudowa protetyczna. Dzięki właściwościom implantów, które odtwarzają funkcje korzenia i pozwalają na różne rodzaje odbudowy. W zależności od ilości wszczepionych implantów lekarz stomatolog proponuje:

 

 • Odbudowę protetyczną jednego zęba w celu uniknięcia szlifowania sąsiednich zdrowych zębów w celu wykonania mostu protetycznego. Odbudowa pojedynczego zęba na implancie gwarantuje naturalny efekt estetyczny oraz funkcjonalny w przeciwieństwie do innych rozwiązań.

 

 • Odbudowę kilku zębów, które są alternatywą dla protez lub mostów protetycznych. Odbudowa na implantach niweluje problem nieestetycznych, metalowych haczyków, a przede wszystkim znika niepewności związanej z utrzymaniem się protezy. Niedogodności związane z jedzeniem znikają po wszczepieniu implantów, które odbudowują funkcję i wygląd naturalnych zębów.

 

 • Odbudowę protetyczną w przypadku bezzębia. Wszczepione implanty gwarantują pełną stabilizację, dzięki czemu w pełni niweluje problemy z dyskomfortem w przypadku wypadającej protezy. Proteza jest połączona z implantami przy pomocy zatrzasków lub belek tytanowych. Proteza jest elementem zdejmowanym, dzięki czemu nie ma problemu z jej czyszczeniem. Komfort protezy na implantach jest nieporównywalny ze zwykłą protezą osiadającą.

Poniższe zdjęcia obrazują kolejne etapy wszczepienia implantów oraz stabilizowania (osadzania) na nich protezy.

STRAUMANN – szwajcarska precyzja

To implanty światowego lidera w dziedzinie implantologii stomatologicznej oraz regeneracji tkanek przyzębia. Przytaczane przez producenta wyniki badań klinicznych wykazują, że oferowane implanty mają najwyższy odsetek przetrwania (98,8%) spośród wszystkich zarejestrowanych systemów implantologicznych. Dzięki Szwajcarskiej precyzji wykonania oraz doskonałości klinicznej system implantów Straumann® zdobył zaufanie na całym świecie, gdzie w ponad 70 krajach wszczepiono łacznie ponad 14 milionów implantów. Przełomowe innowacje takie jak powierzchnia SLActive® lub materiał wysokiej wytrzymałości Roxolid® podkreślają pozycję firmy Straumann jako jednego z najbardziej innowacyjnych liderów w implantologii od ponad 60 lat.

Więcej na temat implantów Straumann znajdą Państwo na stronie internetowej: www.wszystkooimplantach.pl

Innowacyjne implanty – NEOBIOTECH

To koreański system implantologiczny, dostępny od ponad 16 lat w ponad 50 krajach. Jeden z najbardziej uniwersalnych systemów, który można dopasować do niemal każdego Pacjenta. Firma Neobiotech była pierwszą firmą na świecie, która stworzyła technologię umożliwiającą obciążenie implantu w dowolnym momencie od jego wszczepienia. Technika specjalnego mocowania implantów sprawia dodatkowo, iż nawet w przypadku stosunkowo słabej kości, uzyskuje się silne i trwałe połączenie jej z implantem. Umożliwia to jednocześnie bardziej skuteczną integrację implantu z kością.
Różne kształty i wielkości implantów pozwalają lekarzowi implantologowi na perfekcyjny dobór dla każdego pacjenta.
Neobiotech to najczęściej wybierany system implantologiczny przez naszego lekarza implantologa i Pacjentów.

Przykłady leczenia implantologicznego:

Przed: Brak zębów trzonowych na górze po stronie lewej.

Po:
Etap 1: Widoczne wprowadzone dwa wszczepy (implanty) – zdjęcie RTG po zabiegu

Etap 2: Odsłonięcie implantów po kilkumiesięcznym okresie integracji, z jednoczesną regeneracją „twardego dziąsła”

Etap 3: Dziąsło po 4 tygodniach od odsłonięcia wszczepionych implantów

Etap 4: Wklejenie koron opartych na implantach

Implantacja natychmiastowa: ząb 35, ostateczna odbudowa protetyczna po 4 miesiącach.

Przed: Wieloletnie problemy periodontologiczne i endodontyczne z zębami 17, 16 oraz brak zęba 15. Pacjent zdecydował się na kompleksowe leczenie implanto-protetyczne w NOVA ESTETICA.

Etap 1: Stan po usunięciu zębów 16 i 17

Etap 2: Wszczepienie 2 implantów (w miejsce zębów 15, 16 i 17)

Etap 3: Odsłonięcie 3 implantów, regeneracja błony śluzowej

Widok miejsca implantologicznego po zamontowaniu łączników pod korony protetyczne na implantach.

Etap 4: Zacementowane 3 korony cyrkonowe na implantach

Miniimplaty

Ich zastosowanie jest szczególnie wskazane w przypadku minimalnej ilości kości. System miniimplantów zębowych IMTEC składa się z miniaturowych implantów tytanowych, które pełnią rolę korzenia zęba oraz osadzeń implantów łączących się z płytą protezy. Główka implantu jest w kształcie kulki, a osadzenia implantów pełnią rolę wszczepu, który zawiera silikonowe podkładki matryce (O-ring).

Naszym Pacjentom polecamy niezwykle komfortową stabilizację protezy całkowitej na miniimplantach. Krótki zabieg , trwający zaledwie jedną godzinę daje maksimum komfortu na co dzień. W trakcie mocowania protezy, element panewki zatrzaskuje się na główce i utrzymuje protezę z pewną siłą. Po osadzeniu, proteza delikatnie spoczywa na tkance dziąsłowej. Wszczepione na stałe implanty umożliwiają mikro przesunięcia podczas oporu spowodowanego naturalnymi obciążeniami. Proteza jest bezpieczna i mocno osadzona na miejscu, dzięki czemu można swobodnie i pewnie jeść, śmiać się i rozmawiać.

Przypadki leczenia w NOVA ESTETICA