Implantologia

Implantologia jest dziedziną medycyny na miarę XXI wieku. W stomatologii pozwala nam na uzupełnianie brakujących zębów w taki sposób, aby nasi pacjenci czuli się jak z własnymi zębami (bez „haczyków”, bez wyciągania protezy).

Przed rozpoczęciem leczenia konieczna jest odpowiednia diagnostyka przedimplantacyjna w postaci zdjęć pantomograficznych i tomografii komputerowej.

Leczenie implantologiczne dzieli się na dwa etapy:

Chirurgiczny – polega na wprowadzeniu tytanowego implantu w kształcie śruby do kości szczęk. Zabieg ten jest bezbolesny, gdyż wykonujemy go w znieczuleniu miejscowym.

Protetyczny – po okresie wgajania (osteointegracji) implantu odbudowywana jest korona
brakującego zęba.

Standardowo czas leczenia implantologicznego trwa ok. trzech-sześciu miesięcy, a w niektórych przypadkach implant można wprowadzić natychmiast po usunięciu zęba.

W niektórych sytuacjach przed wprowadzeniem implantów potrzebna jest regeneracja kości.

Implantami można uzupełniać nie tylko pojedyncze braki zębów, ale również całe grupy i łuki zębów.

Implanty służą również do stabilizacji protez ruchomych przy bardzo dużym zaniku kości. Pacjenci, którzy są zmuszeni do używania kleju, po wprowadzeniu implantów uzyskują swobodę i komfort noszenia tego rodzaju protez.

Poniższe zdjęcia obrazują kolejne etapy wszczepienia implantów oraz stabilizowania (osadzania) na nich protezy.

Jest to metoda, która naprawdę poprawia wygląd uzębienia i podnosi jakość życia.

Nowoczesne implanty BICON

Krótkie implanty Bicon to doskonała alternatywa dla tych pacjentów, którzy jak ognia unikają chirurgii. Ich prawie 30-letnia obecność na rynku stomatologicznym gwarantuje skuteczność i pozytywny wynik leczenia.

Implanty Bicon to także:

 • niższe koszty zabiegu implantologicznego
 • brak konieczności dodatkowych zabiegów chirurgicznych – podnoszenia dna zatoki szczękowej (sinus lift) czy odbudowy kości wyrostka zębodołowego
 • brak dolegliwości pozabiegowych
 • przewidywalny w czasie pozytywny wynik leczenia implantologicznego (Bicon to jeden z najdłużej używanych systemów implantologicznych na rynku stomatologicznym)
 • ochrona kości dzięki specjalnej budowie implantu – w większym stopniu niż inne systemy przylegają do kości

Zastosowanie implantów Bicon pomogło wielu naszym Pacjentom w rozwiązaniu ich problemów stomatologicznych.

Innowacyjne implanty NEOBIOTECH

To koreański system implantologiczny, dostępny od ponad 16 lat w ponad 50 krajach. Jeden z najbardziej uniwersalnych systemów, który można dopasować do niemal każdego Pacjenta. Firma Neobiotech była pierwszą firmą na świecie, która stworzyła technologię umożliwiającą obciążenie implantu w dowolnym momencie od jego wszczepienia. Technika specjalnego mocowania implantów sprawia dodatkowo, iż nawet w przypadku stosunkowo słabej kości, uzyskuje się silne i trwałe połączenie jej z implantem. Umożliwia to jednocześnie bardziej skuteczną integrację implantu z kością.
Różne kształty i wielkości implantów pozwalają lekarzowi implantologowi na perfekcyjny dobór dla każdego pacjenta.
Neobiotech to najczęściej wybierany system implantologiczny przez naszego lekarza implantologa i Pacjentów.

Stabilne implanty ANKYLOS

To znane na całym świecie niemieckie implanty, które charakteryzują wysoką jakością i dostępnością w zakresie samych implantów jak i ich komponentów dodatkowych – a to wszystko od ponad 25 lat! Ich szorstka powierzchnia ułatwia silne i szybkie połączenie z kością. Stożkowe połączenie łącznika z implantem do niemal zera minimalizuje możliwość infekcji bakteryjnej w okolicy implantologicznej. Implanty Ankylos znane są również ze swojej stabilności w jamie ustnej.

Przykłady leczenia implantologicznego:

Przed: Brak zębów trzonowych na górze po stronie lewej.

Po:
Etap 1: Widoczne wprowadzone dwa wszczepy (implanty) – zdjęcie RTG po zabiegu

Etap 2: Odsłonięcie implantów po kilkumiesięcznym okresie integracji, z jednoczesną regeneracją „twardego dziąsła”

Etap 3: Dziąsło po 4 tygodniach od odsłonięcia wszczepionych implantów

Etap 4: Wklejenie koron opartych na implantach

Implantacja natychmiastowa: ząb 35, ostateczna odbudowa protetyczna po 4 miesiącach.

Przed: Wieloletnie problemy periodontologiczne i endodontyczne z zębami 17, 16 oraz brak zęba 15. Pacjent zdecydował się na kompleksowe leczenie implanto-protetyczne w NOVA ESTETICA.

Etap 1: Stan po usunięciu zębów 16 i 17

Etap 2: Wszczepienie 2 implantów (w miejsce zębów 15, 16 i 17)

Etap 3: Odsłonięcie 3 implantów, regeneracja błony śluzowej

Widok miejsca implantologicznego po zamontowaniu łączników pod korony protetyczne na implantach.

Etap 4: Zacementowane 3 korony cyrkonowe na implantach

Implanty – postępowanie po zabiegu implantologicznym

 • Nie wolno jeść 2 godz. po zabiegu lub do momentu pełnego ustąpienia znieczulenia.
 • Przez 2 dni po zabiegu należy unikać gorących dań. Jeść tylko płynne lub półpłynne pokarmy. W tym czasie nie wolno palić papierosów oraz pić alkoholu, napojów gazowanych i produktów mlecznych.
 • Należy unikać przeżuwania i gryzienia pokarmu w miejscu wstawienia implantu aż do zagojenia się rany.
 • Przez 2 tygodnie od zabiegu nie wolno wykonywać intensywnego wysiłku fizycznego.
 • Nie wolno dotykać implantu i jego bezpośredniego otoczenia.
 • Obrzęki i siniaki w okolicy implantu, policzka czy podbródka są normą i ustępują po kilku dniach. Można je zmniejszyć stosując przez dwie godziny po zabiegu zimne okłady. Najbardziej efektywne jest chłodzenie przerywane (np. 10 minut chłodzenia i 10 minut przerwy) – do 2 godzin po zabiegu.
 • Jeżeli lekarz przepisał antybiotyki lub środki przeciwbólowe, należy przestrzegać zaleconych dawek.
 • W nocy należy trzymać głowę powyżej ciała oraz unikać leżenia na boku, po stronie którego został wszczepiony implant.
 • Prowadzenie pojazdu. Niektóre środki znieczulające lub przeciwbólowe, podawane pacjentowi podczas zabiegu mogą wpłynąć na obniżenie zdolności koncentracji. Zalecamy skonsultowanie tej kwestii z lekarzem prowadzącym jeszcze przed zabiegiem, aby uniknąć ewentualnych niespodzianek.

Higiena

 • Nie wolno szczotkować okolicy implantu przez 10 dni od zabiegu chyba, że inne będą zalecenia lekarza. Pozostałe zęby należy dokładnie czyścić.
 • Nie wolno płukać ust przez 8 godzin po zabiegu. Może to wywołać nadmierne krwawienie.
 • Dzień po zabiegu należy rozpocząć płukanie jamy ustnej płynem Curasept – trzy razy dziennie: po śniadaniu, obiedzie i kolacji.

Kontrola

 • Po 7-14 dniach od zabiegu należy pojawić się w klinice celem zdjęcia szwów.
 • Obowiązkowe są wizyty kontrolne u lekarza prowadzącego leczenie co najmniej raz na 6 miesięcy, połączone z profesjonalnym oczyszczaniem zębów z kamienia i osadu u higienistki stomatologicznej w NOVA ESTETICA.

Co robić, gdy:

 • Kilka dni po zabiegu utrzymuje się lub nasila się ból?
 • Krwawienie nie ustępuje lub ponownie się pojawia?
 • Występuje długotrwały ból głowy lub obrzęki?
 • Po 12 godzinach od zabiegu w okolicy zabiegowej nadal nie ma czucia?
 • Pojawiają się inne okoliczności, które budzą niepokój?

W każdej z powyższych sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z naszą kliniką.

Miniimplaty

Ich zastosowanie jest szczególnie wskazane w przypadku minimalnej ilości kości. System miniimplantów zębowych IMTEC składa się z miniaturowych implantów tytanowych, które pełnią rolę korzenia zęba oraz osadzeń implantów łączących się z płytą protezy. Główka implantu jest w kształcie kulki, a osadzenia implantów pełnią rolę wszczepu, który zawiera silikonowe podkładki matryce (O-ring).

Naszym Pacjentom polecamy niezwykle komfortową stabilizację protezy całkowitej na miniimplantach. Krótki zabieg , trwający zaledwie jedną godzinę daje maksimum komfortu na co dzień. W trakcie mocowania protezy, element panewki zatrzaskuje się na główce i utrzymuje protezę z pewną siłą. Po osadzeniu, proteza delikatnie spoczywa na tkance dziąsłowej. Wszczepione na stałe implanty umożliwiają mikro przesunięcia podczas oporu spowodowanego naturalnymi obciążeniami. Proteza jest bezpieczna i mocno osadzona na miejscu, dzięki czemu można swobodnie i pewnie jeść, śmiać się i rozmawiać.

Na świecie istnieje bardzo dużo systemów implantologicznych. W Klinice Nova Estetica do leczenia implantologicznego używane są najczęściej najwyższej jakości systemy Ankylos, Bicon, NeoBiotech, IMTEC.

Przypadki leczenia w NOVA ESTETICA