Implanty (Ankylos, Bicon, NeoBiotech)

Czym są implanty?

Implanty zębowe to nowoczesna gałąź stomatologii. Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologicznemu w branży protetycznej, możliwa jest obecnie niemalże doskonała rekonstrukcja brakującego uzębienia.

Implant to tytanowa śruba wkręcana przez implantologa w kość szczęki lub żuchwy. Implant zastępuje tym samym korzeń zęba. Wbrew obiegowym opiniom i nieco mylnemu pojęciu, implantem nie powinno nazywać się całego „sztucznego zęba”, tzn. wszczepu i korony. Dopiero przymocowana do samego implantu porcelanowa korona stanowi wraz z nim kompletną rekonstrukcję zęba.

Podstawową zaletą implantów zębowych jest ich trwałość oraz komfort użytkowania.

Niemało wątpliwości wciąż wywołuje kwestia bezpieczeństwa wszczepiania implantów oraz ich trwałość przy późniejszej eksploatacji. Na szczęście nowoczesne implanty cechują najlepsze patametry.

Z czego jest zbudowany implant?

Podstawowym materiałem z jakiego robione są implanty jest tytan, ponieważ jest to jedyny jak dotąd wykryty pierwiastek, łączący w sobie dwie istotne cechy:

 1. Jest doskonale tolerowany przez organizm, który nie traktuje elementów tytanowych jako „ciała obce”. Układ odpornościowy organizmu „nie widzi” tytanu, nie może go dzięki temu „odrzucić”./li>
 2. Jest na tyle wytrzymały, żeby znieść wszelkie obciążenia, jakim podlegają korzenie naturalnych zębów.

W ciągu ostatnich trzydziestu lat dopracowano technikę implantacji. Odpowiedni dobór implantu i technika zabiegu pozwala minimalizować niepowodzenia. W 95% przypadków implantacja kończy się sukcesem, czyli zintegrowaniem wszczepu z kością. Taki dobrze zintegrowany wszczep z kością może funkcjonować Naukowcy są zgodni, że w 80% przypadków utraty implantów wiąże się z brakiem odpowiedniej higieny, a także paleniem papierosów. Dlatego wszystkim pacjentom, u których zastosowano implanty zaleca się zakup urządzenia wspomagającego higienę – irygatora wodnego.

Jak założyć implanty?

Po pierwsze należy się udać do lekarza specjalisty implantologia. Lekarz powinien mieć certyfikat świadczący o przeszkoleniu w danym systemie implantologicznym. Po drugie warto również upewnić się, czy oferowany system implantologiczny posiada polskie oraz międzynarodowe certyfikaty. Jest to ważne, gdyż zgodnie z prawem tylko takie systemy mogą być oficjalnie używane – podobnie jak inne materiały medyczne, posiadające bezpośredni kontakt z organizmem ludzkim. Podczas wizyty u stomatologa warto zapytać o wszystkie możliwości uzupełnienia brakującego zęba, pokazanie „za” i „przeciw” tych metod. Powinny zostać omówione również dokładne koszty leczenia i na tej podstawie zostać opracowany plan leczenia. W przypadkach leczenia implantologicznego koszt całkowity jest rozłożony w czasie, zgodnie z przeprowadzanymi etapami leczenia. Oddzielnie płacimy za część chirurgiczną (założenie implantu) i za protetyczną (wykonanie korony).

Jak długo trwa leczenie implantologiczne?

Najczęściej w szczęce górnej, po założeniu implantu, należy odczekać ok. 4-6 miesięcy, następnie odsłonić wszczepiony implant i dopiero wówczas wykonać uzupełnienie protetyczne. W szczęce dolnej, czyli żuchwie, proces ten skrócony jest do 1-3 miesięcy. Dla komfortu pacjenta można czas funkcjonowania bez uzębienia skrócić nawet do zera (w przypadku podatności warunków u pacjenta), czyli tego samego dnia założyć implanty i na nich wykonać uzupełnienie protetyczne (odbudowa natychmiastowa). Zdarza się, że proces rekonstrukcji uzębienia na wszczepach nie jest szybki (może trwać nawet do dziewięciu miesięcy). Jednak ze względu na wysoki odsetek powodzeń tego rodzaju leczenia, sięgający ok. 95% oraz znakomity wzrost komfortu funkcjonowania na co dzień pacjenta, warto uzbroić się w cierpliwość.

Kiedy warto zdecydować się na implanty?

Implanty są najlepszą formą uzupełnienia braków uzębienia u zdecydowanej większości pacjentów. Największą zaletą implantów jest ich trwałość oraz wygoda użytkowania. Swoje właściwości implanty zawdzięczają głównie temu, że pozwalają podczas jedzenia przenosić nacisk na kości szczęki lub żuchwy, podobnie jak ma to miejsce przy naturalnych zębach. Implanty są dobrą formą inwestycji we własne zdrowie.

Jaki system implantów wybrać?

Decyzję o wyborze najlepszej metody zawsze podjąć musi pacjent po konsultacji ze specjalistą. W klinice NOVA ESTETICA wykorzystujemy najnowocześniejszy i najbardziej zaawansowany technologicznie system Ankylos, Bicon i Neobiotech.

Poniżej opisujemy możliwości rekonstrukcji protetycznej z implantem:

 • Korony
  System „jedna korona na jeden implant” stosowana jest najczęściej w przypadku braku pojedynczych zębów.
 • Mosty protetyczne
  Przy dwóch lub większej ilości brakujących sąsiednich zębów, istnieje możliwość wykonania mostu protetycznego, który będzie opierał się na pojedynczym implancie.
 • Protezy
  Jeśli brakuje nam wielu zębów, stosunkowo niedrogą, jak również dość nieskomplikowaną metodą jest wstawienie pełnej protezy zatrzaskowej (lub protezy opartej na specjalne belce), przymocowanej do kilku implantów.

Czy implantacja jest bolesna?

Implantacja nie jest dużą ingerencją w organizm. Zabieg odbywa się w miejscowym znieczuleniu. W kości nawiercany jest otwór o odpowiedniej średnicy w taki sposób, by nie uszkodzić tkanki. W kanalik wkręcany jest wszczep, a zabieg kończy założenie kilku szwów. W pierwszej i drugiej dobie może wystąpić niewielki obrzęk i bolesność operowanej okolicy. Nie jest to znaczna dolegliwość i często nie jest konieczne zażycie środka przeciwbólowego. Po zabiegu należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Po 14 dniach szwy są zdejmowane. Przez kolejne 4-6 miesięcy wszczepy wgajają się i są odsłaniane. Po tym czasie wykonywane jest zdjęcie pantomograficzne w celu oceny integracji implantów. Możliwe jest wówczas rozpoczęcie kolejnego etapu – budowa uzupełnień protetycznych.

Jakie są przeciwwskazania do implantacji?

Nie należy stosować leczenia protetycznego implantami u osób chorujących przewlekle na tzw. schorzenia ogólnoustrojowe – nowotwory, AIDS, cukrzycę, nadciśnienie, osteoporozę, choroby psychiczne. Wymagają one indywidualnej decyzji lekarza specjalisty na podstawie odpowiednich badań pacjenta oraz właściwej opieki przed i po zabiegu implantologicznym.

Nie powinno się wszczepiać implantów również nałogowym palaczom, alkoholikom, alergikom, chorym na chorobę reumatyczną (pod każdą jej postacią), chorobę wieńcową, osobom po 65 roku życia i wszystkim zdrowym – ale młodym, którzy jeszcze rosną. Wiąże się to z dużym odsetkiem niepowodzenia.

Jaka jest gwarancja powodzenia leczenia implantologicznego?

Gwarancją powodzenia w leczeniu implantologicznym jest doświadczenie lekarza odpowiedzialnego za cały proces, jego oczywista wola, by wszystko odbyło się zgodnie z wymogami procedury i najnowszą, aktualnie dostępną wiedzą. Każdy lekarz stomatolog, a tym bardziej ten profesjonalny i doświadczony, bierze odpowiedzialność zawodową za leczenie pacjenta i zależy mu na sukcesie w tym zakresie. Należy jednak zdecydowanie rozróżnić pojęcie odpowiedzialności od gwarancji na to, że protetyka wykonana na implantach działać będzie przez jakiś konkretny czas. Celem, do którego dążymy jest wykonanie rekonstrukcji (pojedynczego zęba lub całego zgryzu) RAZ a dobrze, na resztę życia. W zależności od użytego systemu, procent powodzenia, czyli minimum 10 lat bez „poprawek” wynosi często ok. 98 procent.

Ważne:
Każdy pacjent leczony implantami powinien zdawać sobie sprawę, że minimum jedna trzecia wyżej wymienionych „procentów powodzenia” zależy wyłącznie od niego. Zależy od tego, czy ściśle i regularnie stosuje się do zaleceń swojego dentysty dotyczących higieny i wizyt kontrolnych!

Czy istnieje wyjście gdy lekarz stwierdzi, że jest zbyt mało kości, by założyć wszczep?

Brak nawet jednego zęba powoduje stopniowy zanik kości w okolicy luki – wyrostek zębodołowy (kość) staje się zagłębiony i cienki, co odwzorowuje zapadnięte dziąsło. Ponadto ilość miejsca na wszczepy determinuje odległość do sąsiednich struktur anatomicznych, szczególne znaczenie pełni tu zatoka szczękowa, której zachyłki czasami schodzą bardzo nisko.

Chcąc uniknąć konsekwencji zaników kostnych jedynym sposobem jest jak najszybsze wprowadzenie implantu tuż po wygojeniu kości po utraconym zębie. Co ważne – żadna tradycyjna metoda protezowania (most, proteza ruchoma) nie jest w stanie zahamować zaniku tkanki kostnej. Jeśli kość jednak zaniknie, stosuje się wówczas chirurgiczną metodę tzw. sterowanej regeneracji kości, która to daje możliwość miejscowej odbudowy ubytków dzięki zastosowaniu naturalnych przeszczepów kostnych z innych rejonów ciała lub (co jest mniej inwazyjne dla pacjenta) specjalnych substancji pobudzających wzrost kości w ściśle określonej lokalizacji. Również ta metoda znalazła zastosowanie do podwyższania dna zatoki szczękowej, dzięki czemu uzyskuje się tak cenne miejsce na „nowe zęby”.

Implantów nie należy się „bać”. Założenie ich zwykle nie powoduje więcej problemów niż usunięcie zęba. W Klinice Stomatologicznej Nova Estetica możecie Państwo zasięgnąć opinii fachowców i przy ich pomocy podjąć właściwą decyzję odnośnie metody leczenia. Każdemu pacjentowi jesteśmy w stanie zaproponować kilka rozwiązań i pomóc w wyborze najlepszego.

Więcej informacji w dziale implantologia.

Przypadki leczenia w NOVA ESTETICA