Estetyka

Jakie są metody na poprawienie estetyki mojego uśmiechu?

Nowoczesna stomatologia estetyczna, dla uzyskania najlepszych efektów, łączy różne techniki korygujące problemy związane z uśmiechem powodującym kompleksy. Są to:

 • wybielanie zębów
 • wykonywanie licówek, koron i mostów (leczenie protetyczne)
 • leczenie implantologiczne
 • techniki periodontologiczne (poprawa kondycji i kształtu dziąseł)
 • zastosowanie nowoczesnych kompozytów (zmiana kształtu i koloru zębów)
 • ortodoncję (wyprostowanie nierówności uśmiechu)
 • inne zaawansowane techniki stomatologiczne

Jaki odcień mają moje zęby?

Nie ma jednego, standardowego systemu oceny i określania koloru zębów.

Naturalna, prawidłowa barwa zębów waha się od białej poprzez szaroniebieską do żółtawo-kremowej. Uzależnione jest to od stopnia mineralizacji tkanek twardych zęba. Co ciekawe zęby ze szkliwem żółtawym są odporne na próchnicę o wiele bardziej niż szkliwo zębów białych. W przypadku dzieci – szkliwo zębów mlecznych, o barwie szaroniebieskiej jest bardzo podatne na próchnicę.

Nie ma też precyzyjnej odpowiedzi na pytanie, jaką biel zębów można osiągnąć poprzez zabieg wybielania, ponieważ wszystko zależy od indywidualnej sytuacji danej osoby. Popularnym punktem odniesienia jest skala odcieni, np. VITA, stosowana szczególnie często przy wybielaniu zębów jako punkt odniesienia, kolor zębów można podzielić na 4 główne grupy odcieni:

 • A (rudawo-brązowy)
 • B (rudawo-żółty)
 • C (szary)
 • D (rudawo-szary)

W ramach każdej grupy wyróżnia się różne poziomy ciemnych odcieni, w której prawie każdy odnajdzie swój własny kolor zębów.

Korzystając z takiej skali można przyporządkować swój obecny kolor zębów do odpowiedniego koloru na wykresie. Dzięki temu możemy porównać odcień zębów przed i po wybielaniu.

Jakie czynniki mają wpływ na kolor zębów?

Niektórzy od urodzenia mają zęby bardziej „żółte” niż inni, zęby żółkną również wraz z wiekiem. Istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na naturalny kolor zębów. Przyczyny przebarwień mogą być następujące:

Przyczyny ogólne:

 1. Przebarwienia tetracyklinowe, powstają po zadziałaniu antybiotyków z tej grupy na zawiązki zębów mlecznych lub stałych. Przybierają postać żółtych, żółto-brązowych, brązowych lub szarych plam na zębach dzieci, u których stosowano taką kurację w pierwszych siedmiu latach życia lub których matkom podawano te leki w okresie ciąży. Są to przebarwienia trudne do wybielenia.
 2. Fluoroza – jest chorobą zębów związaną z nadmiernym gromadzeniem fluoru w organizmie, podczas tworzenia szkliwa i mineralizacji zębów. Wysokie stężenie fluoru powoduje początkowo utratę połysku i przezroczystości szkliwa. Dopiero później na powierzchni szkliwa powstają kredowobiałe, a następnie brunatne plamy.
 3. Niedostateczna higiena, niewłaściwa dieta, używki. Zaniedbania w codziennej higienie jamy ustnej, palenie papierosów, picie dużych ilości kawy, herbaty oraz spożywanie pokarmów barwiących: czerwonego wina, kolorowych napojów, malin, jagód, buraczków itp.. To wszystko w połączeniu ze złą higieną jamy ustnej powoduje powstawanie płytki nazębnej, podatnej na przebarwienia. Dość łatwo ulegająca jednak one wybieleniu.
 4. Przebarwienia zębów związane z wiekiem. Ciemniejszy kolor zębów związany z przyrastającym wiekiem pacjentów jest wynikiem przebarwień zewnętrznych oraz cieńszego i bardziej przeziernego szkliwa. Zęby przybierają barwę od żółtej do brązowej lub jeszcze ciemniejszą.
 5. Choroba hemolityczna noworodków.
 6. Porfiria wrodzona.
 7. Ostre choroby gorączkowe.

Przyczyny miejscowe:

 1. Próchnica zęba – zęby przybierają wówczas barwę żółtawą lub brunatną.
 2. Miazga w rozpadzie zgorzelinowym. Korona przybiera barwę szarą. Dzieje się tak w wyniku rozkładu produktów krwawienia w kanalikach zębinowych.
 3. Miazga martwa w jamie zęba (po leczeniu kanałowym lub po urazie zęba).
 4. Niektóre leki i materiały stosowane do wypełnień kanałów korzeniowych.
 5. Urazowe uszkodzenie zawiązków zębów. Przebarwienie zębów stałych głównie siekaczy. Niesymetryczne rozmieszczenie zmian.

Przypadki leczenia w NOVA ESTETICA